Středisko - tisk - ZIMNÍ ALPY

Sterzing / Wipptal (948m - 2176m)

Südtirol, Trentino orientale, Veneto

OBECNÉ INFORMACE

sterzing-vipiteno.jpg Sterzing / Wipptal

Alpské údolí Wipptal je tvořeno dvěmi rozdílnými údolími ležícími v Itálii a Rakousku. Rakouská část se rozkládá podél řeky Sill od Brenerského průsmyku po Innsbruck, zatímco italská část jde od Breneského průsmyku po Fortezzu podél řeky Isarco. Vipiteno (německy Sterzing) je oblast ležící v autonomní provincii Bolzano, kde 75,28% obyvatel hovoří německy, 24,29% italsky a zbytek, 0,44% jsou ladinské dialekty.
Název Vitipeno, jak město pojmenovali Italové po připojení oblasti Alto Agide k Itálii, obnovuje starý latinský název pro římský tábor - Vipitenum. Název Uuipitina je zde totiž doložen již kolem roku 827. Německé jméno pochází z let 1180, z německého jména Starzo (země Starzů). Od té doby byla oblast italským obchodníkům známá jako Sterzen.
Sterzing/Wipptal je sídlo oblasti Alta Valle Isarco , kde jsou služby jako nemocnice a školy. Nachází se 15 km od Brenerského průsmyku, 30 km od Brixenu, 70 km od Bolzana a 50 km od Innsbrucku. Na západě se nad městem vypíná hora Monte Cavallo/Rosskopf vysoká 2.176 m.n.m., na severovýchodě Cima Gallina s 2 800m.n.m. a na jihu Cima di Stilves 2 422 m.n.m. Oblast Sterzing/Wipptal je zároveň součástí okruhu po nejkrásnějších hradech Itálie. Známá je i pro své mléčné a sýrové produkty.
Okolí je ideální pro jízdu na horských kolech. Jezdit je možné po starých vojenských trasách i po lesních stezkách. Profesionální jezdci i ti méně trénovaní tak mají možnost vybrat si vhodnou trasu. Všechny druhy kol je samozřejmě možné si půjčit a mimo jiné lze využít nabídky výletů organizovaných horskými průvodci.
V místní řece Isarco je možné rybařit a ti odvážnější mohou využít nabídky raftingu. Další možnosti jak využít volný čas jsou: jízda na koni, tenis, minigolf, paragliding. Také lze hrát golf na 6-ti jamkovém hřišti a pro začátečníky jsou připraveny kurzy golfu.
Přírodním lákadlem jsou vodopády Stanghe/Gilfenklamm. Příjemným kulturním zpestřením jsou místní hrady Hrad Reifenstein/Castel Tasso a Hrad Pietra/Castel Sprechenstein. Mezi nejvýznamnější historické památky v Tyrolsku patří palác Jochl a zajímavá je také návštěva Muzea Henrika Ibsena.

 

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 598 km, od Brna 630 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 0 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
*****
Cykloturistika
Golf
Wellness
**
Adrenalinové sporty
***
Kultura & zábava
****
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení

LYŽE / SNOWBOARD