Středisko - tisk - ZIMNÍ ALPY

Aletsch (1925m - 2869m)

Vallais, West Switzerland

OBECNÉ INFORMACE

Aletsch Aletsch

Hlavním lákadlem oblasti Aletsch ve švýcarském Kantonu Wallis je její ledovec Aletschgletscher. Je vůbec největším alpským ledovcem s délkou přesahující 23 km a tloušťkou až 900 m. Od roku 2001 je pod ochranou organizace UNESCO jako součást světového přírodního dědictví. Ledovec je jednak jedinečným přírodním úkazem, jednak indikátorem globálního oteplování – ročně přijde asi o 30 m své délky.

Nejlepší výhled na ledovec je z hřebenu u obcí Bettmeralp a Riederalp. Pro cestu nahoru je možno využít lanovek, v celé oblasti je jich celkem osm. Na hřebenu je pak vedle úžasného pohledu také Villa Cassel – někdejší zbohatlické letní sídlo (býval zde hostem i Winston Churchill), dnes turistické informační centrum.
Milovníci horské přírody se pak jistě vydají do chráněné přírodní oblasti Aletschwald, mezi modříny a rododendrony. Neustále jsou přítomni alespoň dva pracovníci parku, aby informovali o přírodních úkazech a chránili divokou zvěř i turisty. Z parku se neodstraňují mrtvé stromy, čímž vzniká optimální prostředí pro vzácné druhy hmyzu a ptactva. Výhled je odtud při dobrém počasí až na Matterhorn.
Sportovní nabídka obsahuje hlavně golf a paragliding, slaňování do soutěsky Massa. Cyklisté rovněž nepřijdou zkrátka. Sport však zcela jistě není to, za čím turisté na Aletsch jezdí.
Ledovcová krajina samozřejmě kultuře příliš nepřeje, přesto se pár zajímavostí najde. Nedaleko Villy Cassel se nachází letní kino, promítá se hlavně v červenci. O kus dál ve městě Brig stojí Stockalperský zámek s muzeem a starobylé centrum města je rovněž pastvou pro oči. Skrz obci Bettmeralp vede kulturně-naučná stezka, která návštěvníka provede od dob středověkého zemědělství až do moderního turistického světa.

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 830 km, od Brna 955 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 0 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
***
Cykloturistika
***
Golf
***
Wellness
**
Adrenalinové sporty
***
Kultura & zábava
***
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení

LYŽE / SNOWBOARD