St. Moritz/Engadin (1768m - 3303m)

kraj: Graubünden

St. Moritz/Engadin-obecně St. Moritz/Engadin

Největší švýcarské středisko Svatý Mořic se rozkládá ve výšce 1 856 m.n.m. uprostřed sluncem zalitých alpských masivů. Moderní a luxusní horské středisko St. Moritz a přilehlé údolí Engadin jsou jedním z nejkrásnějších míst v Alpách. Jinak by si je ke svému životu nezvolili velcí filozofové jako Friedrich Nietzsche nebo laureát Nobelovy ceny Hermann Hesse. Dnes je St. Moritz/Engadin zimovištěm celebrit a rakouské smetánky a v létě rušným místem plným výletníků a lázeňských hostů. Lázně v St. Moritz jsou známé svými účinky již od doby bronzové.

Sportovce zaujme, že se zde konaly zimní olympijské hry v letech 1928 a 1948 a v roce 2003 mistrovství světa v alpském lyžování. Události tohoto formátu však ekologicky zatěžují okolní přírodu, a proto od nich bylo poměrně nedávno načas upuštěno. Kromě klasických sportů turistiky a horolezectví má region prvotřídní povětrnostní podmínky pro surfování na jezerech. Každoročně se v okolí pořádá golfový turnaj a maraton na inline-bruslích. Majitelé motocyklů a veteránů si mohou užít cestu klikatými průsmyky.
Kdo chce skutečně pokořit práci, kterou odvedla příroda v Alpách, musí se vydat na Piz Bernina, která je s 4049 m nejvyšším vrcholem východních Alp. Ještě zajímavější výzvou je celá severní strana hřebenu Biancograt. Pro méně zkušené horolezce je vhodnější trasa z Diavolezzy na Piz Palü, i ta však vyžaduje řádnou horolezeckou výbavu a četné zkušenosti. V každém případě je vhodnější využít služeb horských vůdců. V nedaleké Pontresině se navíc nachází výborná horolezecká škola. Dříve byla vesnice útočištěm řady alpských horolezců.
Kdo nevyhledává extrémní situace, může se spokojit s výhledem na Piz Palü a Piz Bernina a ledovec Morteratsch, rozkládající se pod nimi. Zejména ze strany od Pontresiny je znatelně vidět, jak ledovců za posledních 100 let ubylo. Podobných horských panoramatických stezek a vyhlídek je zde naštěstí víc než dost. Méně aktivní turisté mohou využít služeb některé z deseti lanovek.
Středisko mimo jiné překypuje  četnými kulturními atrakcemi. Každoročního operního a koncertního festivalu se účastní řada světových orchestrů i sólistů. St. Moritz byl v minulosti sídlem biskupství, což je rovněž poznat na architektuře a stavbě staré části města: v kostelíku Santa Maria se dochovaly románské fresky a hradní věž Spaniola pochází již z 12. století. Alpinistické muzeum v Pontresině pořádá rozsáhlé výstavy zaměřené na historii dobývání okolních hor, zatímco Segantiniho muzeum se věnuje zdejšímu umění. Nejzajímavější kulturní památkou je Nietzschův dům s výstavou věnovanou tomuto slavnému filozofovi, který zdejší krajinu tolik obdivoval. Oblast je vůbec tradičním místem básníků a myslitelů.
Znalce jazyků zaujme, že právě v Engadinu se ještě stále mluví rétorománštinou, pomalu vymírajícím ale přesto oficiálním jazykem. Rétorománština se dokonce vyučuje na místních školách. Do zdejší kuchyně pronikly spíše vlivy z nedaleké Itálie než z Německa a Rakouska. Vyhlášenou pochoutku engadinský oříškový dort nelze neochutnat. Dalším interaktivním zážitkem může být návštěva alpské sýrárny v Morteratschi.
Alternativou k rušnému St. Moritz je obec Sils-Maria s údolím Fextal, jímž vedla pašerácká a také uprchlická trasa za 2. sv. války. Další zajímavostí je, že zdejší krajina se zalíbila také filmařům. Ve 20. století zde byla natočena velká řada záběrů a v roce 1979 dokonce úvodní scéna holywoodského filmu „Meteor“.

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 732 km, od Brna 765 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 0 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
*****
Cykloturistika
****
Golf
****
Wellness
*****
Adrenalinové sporty
*****
Kultura & zábava
****
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení
HOT-LINE: 605 358 853
E-MAIL: info@sguide.cz

Okolní střediska

Destinace
Hodnocení Podmínky
Arosa-Lenzerhe... (CH)
***
San Bernardino (CH)
**
Savognin (CH)
***
Splügen (CH)
**

Ubytování ve středisku

Chcete zajistit ubytování v tomto středisku?

Vám ho na míru zajistíme.

Novinky

Novinkou letošního roku je nová spojka mezi dvěma údolí The Albula and Bernina lines.