Andermatt (1444m - 2961m)

kraj: Central Switzerland

Andermatt Andermatt

Oblast Andermatt (v překladu znamená „na louce“) zahrnuje městečka Andermatt, Hospental a Realp. Jde o městečka na jihu švýcarského kantonu Uri ležící v údolí Urserental a rozprostírající se uprostřed Gotthardského masivu na křižovatce hlavních alpských průsmyků. Údolí žije turistickým ruchem hlavně v zimě, kdy se po svazích prohánějí lyžaři a jsou v provozu lanovky a vleky. V létě se naopak uklidňuje. V nejbližších letech se ovšem plánuje velký rozvoj infrastruktury (investorem je egyptský miliardář Samih Sawiris), a tak je letošní léto možná jedním z posledních klidných lét v Andermattu.
Údolí vybízí zejména k vycházkám za město. Volit se dá z jednodušších tras po údolí, přes louky a pastviny, i z těžších tras do hor. Všechny se vyznačují dobrým značením. Většina z nich vede přes průsmyky Gothardpass a Oberalppass, který je přechodem do kantonu Graubünden. Turisty uchvátí zdejší příroda, kterou obdivoval koncem 18. století sám Goethe. Dosvědčuje to mj. skutečnost, že začátkem srpna se v Realpu pořádá tzv. botanický týden.
Sportovní nabídka je poměrně lákavá a v budoucnu se navíc počítá s jejím rozšířením. Již nyní sídlí v údolí tři horolezecké školy a k službám je dostatek horských vůdců. Trasy pro horská kola jsou lehké a středně těžké. Výjimkou je trasa přes Maighelspass na horu Oberalp a zpět. Je dlouhá 31 km a překonává se při ní převýšení 1 200 m. Poblíž Realpu se rozkládá golfové hřiště se zajímavým terénem a krásným výhledem na hory, v září se zde pravidelně pořádá turnaj. Údolí rovněž skýtá trasy pro nordickou chůzi s možností kurzů.
Obzvláště široká je kulturní nabídka města. Věřící zaujmou zejména náboženské stavby - vedle farního kostela sv. Petra a Pavla z roku 1602 v obci stojí zachovalý kostel sv. Kolumbana z 9. století a evangelický kostel ze začátku 20. století a několik dalších kapliček. Kulturní muzeum vystavuje artefakty z historie, ze života v údolí, zemědělství i turistického boomu. Sbírku architektonických skvostů završuje starobylý radniční dům, zrekonstruovaný po požáru v 18. století. Za návštěvu rozhodně stojí i Museum údolí Ursern v Andermattu.

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 744 km, od Brna 951 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 1 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
Cykloturistika
*****
Golf
Wellness
Adrenalinové sporty
Kultura & zábava
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení
HOT-LINE: 605 358 853
E-MAIL: info@sguide.cz

Okolní střediska

Destinace
Hodnocení Podmínky
Aletsch (CH)
****
Disentis / Sed... (CH)
***
Engelberg (CH)
***
Goms (CH)
**
Melchsee-Frutt (CH)
**

Ubytování ve středisku

Chcete zajistit ubytování v tomto středisku?

Vám ho na míru zajistíme.