San Martino di Castrozza (1400m - 2350m)

kraj: Südtirol, Trentino orientale, Veneto

san_martino di castrozza.jpg San Martino di Castrozza

 
 
 
 
 
 
 

Vrcholy hor Pale nad krajinou, husté lesy a rozsáhlé pastviny dělají ze San Martino di Castrozza ideální místo pro odpočinek.
Historie Pale sahá do období asi před 300 miliony let, kdy byla oblast modelována atmosférickými podmínkami až k vytvoření špičatých hor, které jsou dnes pro panorama tak charakteristické. Jméno dolomia je oslava objevitele, markýze Déodat de Dolomitu, který v roce 1778 během své cesty objevil složení těchto hor. Na konci 19. století jejich prostá krása přilákala cestovatele a horolezce i ze zahraničí a to byl začátek dlouhé turistické tradice.
San Martino je oblíbený cíl horolezců, výletníku a milovníků vysokohorské turistiky, ale i těch, kteří hledají jen krásnou přírodu a klidné prostředí. Rozsáhlá síť stezek, stezek pro muly i lesní cesty dovolí bez problémů projít jak nízké a středně vysoké hory, tak i ty nejvyšší vrcholy. Alpští průvodci mají letité zkušenosti, proto jsou dobrými rádci především při via ferrata a horolezectví. Méně zkušení mohou v několika minutách dorazit k cíli po vysutých lávkách anebo s použitím lanovky. V okolí je možno dosáhnout i výšky 3 192 m.n.m., což je nejvyšší vrchol Pale di San Martino. Oblíbené jsou místní tématické stezky. L'Alta via delle Dolomiti nr 2 patří mezi jednu z nejvyhledávanějších. Prochází nejvýznamnějšími Dolomitskými horami ve výšce nad 2000 m a skýtá úžasný výhled do okolí. Cesta vede z Bressanone v Alto Adige do Feltre (Belluno) s celkovou délkou 185 km, která se dá projít zhruba za 15 dní. Je to cesta určená pro zkušené turisty s alespoň minimální znalostí horolezectví a smyslem pro orientaci. Často je stezka nazývána „Legendární Alta Via“, protože vede přes místa opředená legendami. Druhým příkladem je stezka míru. Jde o cestu značného historického významu. Je dlouhá 450 km a vede přes s stezky, lesní cesty, žleby a zákopy, které spojovaly Stelvio s Marmolada v první světové válce. Běžný turista je schopen celou cestu projít za 28 – 30 dní, ale dá se také projít pouze jedna její část.
Cesta končí v nejvýchodnější části catena del Lagorai vedoucí až k Marmolada.
V místech kde jsou rozsáhlé pastviny se často nachází horské statky – venkovské stavení používané v letním období jako útočiště pro zvířata. V minulosti se zde také zpracovávalo mléko. Dnes se každý den mléko z těchto statků dováží do Caseificio di Primiero. Proto mnozí statkáři, kteří se dnes již nezabývají výrobou sýrů se rozhodli otevřít své statky turistům.
V horách je cca 130 ha jezer, které jsou skvělým cílem pro vycházky a výlety, ale také lákavým místem pro rybáře. Sportovní vyžití je v San Martino di Castrozza bohaté. Kanoe a paragliding pro milovníky extrémních sportů, střelba z luku nebo minigolf pro ty, kteří mají raději relaxaci, ale také vyjížďky na koni po lesních cestách. V každém středisku se nacházejí plně vybavená sportovní centra. Milovníci horských kol mají k dispozici více jak 600 km cest od těch nejjednodušších po ty nejnáročnější. Je možné také využít této nabídky a prohlédnout si okolí z koňského sedla.
Jedním z největší přírodních lákadel je přírodní park Paneveggio Pale di San Martino. Přírodní park není jen chráněná oblast, ale také vybízí k objevení kultury a tradic tohoto místa. Nachází se zde čtyři malé přírodní a etnografické muzea, které ukazují nejvýznamnější aspekty života v horách. Strávit čas v parku znamená žít v souladu s přírodou: poznávat, bavit se, objevovat nové způsoby života – především pro ty, kteří bydlí ve městě. Vycházky do přírody mezi lesy a pastvinami, prohlídky horských obydlí, ve kterých se vyrábí sýry. Každý den jsou v parku organizovány různé aktivity určené pro návštěvníky, kteří tímto způsobem si mohou sami vyzkoušet a poznat různé místní tradice.
Turisty preferující vzdělávání potěší centra pro návštěvníky. Villa Welsperg nabízí rozsáhlé expozice, naučné laboratoře, multimediální knihovnu a také velkou zahradu s jezerem a labyrint. Terra Foresta se zabývá tématikou lesa a jeho důležitými funkcemi.
Oblast samozřejmě nabízí také četné kulturní vyžití jako návštěva Palazzo delle Miniere, pozdně gotické stavby tyrolského vzhledu, hradu Castello di Tures/Schloss Taufers pocházejícího ze 13. století, nebo účast na mezinárodním festivalu.

 

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 732 km, od Brna 764 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 0 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
Cykloturistika
Golf
Wellness
Adrenalinové sporty
Kultura & zábava
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení
HOT-LINE: 605 358 853
E-MAIL: info@sguide.cz

Okolní střediska

Destinace
Hodnocení Podmínky
Civetta (I)
***
Ski Center Lat... (I)
****
Tre Valli (Alp... (I)
***
Val di Fassa (I)
****
Val di Fiemme (I)
****

Ubytování ve středisku

Chcete zajistit ubytování v tomto středisku?

Vám ho na míru zajistíme.