Friuli Venezia Giulia (750m - 2073m)

kraj: Südtirol, Trentino orientale, Veneto

Carnic Alps_ Friuli-Venezia Giulia Region_ Italy.jpg Friuli Venezia Giulia

 

Friuli Venezia Giulia je severovýchodní italský region rozkládající se mezi Alpami na severu a Jaderským mořem na jihu. Na východě sousedí se Slovinskem. Oblast je převážně hornatá, takže přitahuje turisty, kteří se rádi vydávají na túry po přírodě se stanem na zádech. Často se tedy můžete setkat s turistickými centry, které nabízejí různá sportovní vyžití jako treking, horolezectví, horská kola, rybolov, golf nebo paragliding. Friuli Venezia Giulia obecně láká do svého nitra milovníky sportu. Navíc nabízí krásy přírody v původním stavu k relaxaci např. při birdwatchingu (pozorování ptáků) v lagunách. V Carnii, Tarvisianu a Friulských Dolomitech uchránila láska lidí k vlastní zemi obrovské lesy a rozlehlé přírodní parky. Mezi běžné zážitky zde patří pozorování kamzíků, jelenů a kozorožců v jejich přirozeném prostředí. Nesmíte vynechat návštěvu Mořské přírodní rezervace v Miramare, která je nejstarší v celé Itálii. Kromě horských oblastí je tu samozřejmě i moře. Zlatavé pláže a poklidné moře poblíž Grada a Lignana jsou ideální pro odpočinek. Díky silnějším větrům je možno provozovat například windsurfing, kitesurfing, vodní lyžování a jachting. V nabídce jsou také rafting a kánoe. Nezapomenutelným zážitkem se jistě stane potápění mezi sněhobílými skalisky Terstské riviéry nebo návštěva La Rotta Gigante, neboli Gigantické jeskyně nedaleko Terstu, která je se svými 107m největší jeskyní na světě přístupná veřejnosti.
Na své si přijdou i milovníci historie a kultury, protože města jako Terst, Udine nebo Gorizia nabízejí krásné procházky po stopách dějin této oblasti. Friuli Venezia Giulia má své jedinečné kouzlo. Její atmosféra a vzezření se naprosto odlišuje od ostatních italských regionů. Je to mimo jiné proto, že se zde snoubí vlivy různých, často neitalských kultur. Například habsburské nebo dokonce keltské. Friuli Venezia Giulia je také regionem starých městeček bohatých na památky a umělecká díla. Například Aquileiu dokonce prohlásilo Unesco za součást Kulturního světového dědictví. Také středověké Venzone je chráněné Unescem.
Friuli Venezia Giulia si velmi zakládá na tradicích, ukázkou je vesnička jménem Carnia, která je ukázkou vzdálené, téměř zapomenuté kultury. Tradiční oslavou je Carnevale. Probíhá většinou od konce ledna do poloviny února, někdy však i později. Pokud znáte benátský karneval, pak jistě víte, jaký je to zážitek účastnit se takového průvodu s maskami centrem města. Poslední karnevalovou sobotu se obyvatelé vždy vydají na noční procházku městy s lucernami. Můžete se také zúčastnit tisíců zajímavých událostí mezinárodního formátu ze světa hudby (festivaly nejrůznějších žánrů), kinematografie, středoevropské kultury, současného umění a sportu.
Po sportu je důležitý odpočinek, proto toto středisko nabízí termální prameny. Od tradičního Grada až po moderní střediska v Ligninu a Arta Termě, které nabízí i wellness.
Díky tomu, že se v tomto regionu překrývá více kultur, v dnešní době ta italská a slovinská, projevuje se to i rozmanitostí v gastronomii - speciální horalské recepty, recepty rybářů nebo tradiční pokrmy. Friuli Venezia Giulia je známá výrobou excelentního vína, například Pinot z oblasti Colli aj. Útulné vinné sklípky jsou přítomny na každém rohu.
 
 

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 731 km, od Brna 580 km
Diskuze ke středisku: 0 příspěvků | zobrazit všechny

LANOVKY

Forni di Sopra: sedačková lanovka 5
Piancavallo: sedačková lanovka 7
Ravascletto / Zoncolan: sedačková lanovka 7 kabinová lanovka 1
Sella Nevea: sedačková lanovka 4 kabinová lanovka 1 gondola 1
Tarvisio: sedačková lanovka 7 gondola 2

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
****
Cykloturistika
Golf
Wellness
*
Adrenalinové sporty
**
Kultura & zábava
*
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení
HOT-LINE: 605 358 853
E-MAIL: info@sguide.cz

Ubytování ve středisku

Chcete zajistit ubytování v tomto středisku?

Vám ho na míru zajistíme.