Brixen/Plose (1067m - 2512m)

kraj: Südtirol, Trentino orientale, Veneto

Villnoess_eisacktal.jpg (1) Brixen/Plose

Městečka Brixen, Meransen/Maranza a Vals/Valles jsou součástí širokého, hluboko zaříznutého údolí, které se rozkládá na hranici Sarntalských Alp a Dolomit.
Brixen/Bressanone je třetím největším městem provincie Bolzano (Alto Adige). Pro více než 2/3 obyvatel města je mateřským jazykem němčina. Brixen je historické, umělecké, kulturní, ekonomické, společenské a administrativní centrum okresu Valle Isarco a rozkládá se na soutoku řek Rienza a Isarco. Slavná historie Brixenu sahá až do roku 901 n.l., což dokazují staré uličky, domy s krytým sloupořadím a staré mosty. Mezi církevními stavbami vyniká Dóm s křížovou cestou a gotickými freskami. Dále zde můžeme vidět palác knížecích biskupů. Okolí je lemováno vinicemi a ovocnými sady.
Stufels je původním jádrem Brixenu, kde se usazovali lidé již před mnoha tisíci lety. Při archeologických průzkumech se našly nástroje a nádoby z doby kamenné. Většina domů v městské části Stufels je kvůli svému věku a architektonické jedinečnosti – stejně jako středověké centrum – památkově chráněných.
Milovníci sportu a aktivních prázdnin si jistě přijdou v Brixenu na své. Pro cyklisty je zajímavá trasa podél břehu Isarco, k dispozici jsou ale i náročnější cyklistické trasy sjízdné pouze na horských kolech. Mezi další oblíbené aktivity patří jízda na koni, tenis, sportovní rybaření a paragliding. Během celého roku lze poznávat okolí na procházkách a výletech do hor.
Brixen je také skvělé místo pro nákupy, nabídka Portici a přilehlých ulic je obrovská. Turisty lákají výrobky místních řemeslníků, které jsou k dostání za příznivé ceny.
Tradičním lákadlem je Biskupský palác s renesančními lóžemi ve třech patrech na severu a jihu, barokním průčelím na východě a západě, mramorovým portálem a zvonicí. Bez nadsázky lze říci, že je to jedna z nejpodmanivějších rezidencí Alta Agide. Diecézní muzeum obsahuje 70 sálů, které jsou plné soch, středověkého, barokního, klasicistního a romantického malířství a vídeňského porcelánu. V přízemí lze obdivovat celoročně vystavené jesličky se zhruba 5 000 figurínami, které byly vytvořeny pro knížecího arcibiskupa Karla Franze Lodrona. Za prohlídku stojí také místní hrad Castello di Rodengo, který je bez pochyb jeden z největších hradů a tvrzí své doby.
V Brixenu se nachází mnoho vesniček a každá z nich má své zvláštnosti. Ideálními místy pro výlety jsou například typické pastevecké vesnice Valles/Vals nebo Maranza/Meransen.

Sezóna:
Vzdálenosti:
od Prahy 640 km, od Brna 672 km
Map24
Plánovač cest: zadejte svoji adresu pro cestu do střediska

Poloha střediska: zobrazte středisko na mapě
Diskuze ke středisku: 2 příspěvků | zobrazit všechny

HODNOCENÍ

Turistika & nordic walking
***
Cykloturistika
***
Golf
Wellness
*
Adrenalinové sporty
**
Kultura & zábava
***
* S-Guide hodnocení
* Vaše hodnocení
HOT-LINE: 605 358 853
E-MAIL: info@sguide.cz

Okolní střediska

Destinace
Hodnocení Podmínky
Kronplatz (I)
****
Sterzing / Wip... (I)
***
Val di Fassa (I)
****
Val Gardena / ... (I)
*****

Ubytování ve středisku

hotel_aurora/aurora_hlavni.jpg
***

Chcete zajistit jiné ubytování v tomto středisku?

Vám ho na míru zajistíme.