Pohoří Alpy vzniklo na konci druhohor a ve třetihorách v důsledku kolize dvou kontinentálních desek. Alpy nabízejí nejkrásnější místa z celé Francie. Silnice a většinu obyvatelstva je třeba hledat na dně hlubokých údolí. Pokud si tuto oblast chcete prohlédnout skutečně zblízka, musíte se sem vypravit pěšky.
Přímořské Alpy tvoří přírodní oázu klidu nad hektickou Riviérou. Téměř celé pohoří je na francouzském území, jen nepatrná část leží v Itálii. Přímořské Alpy mají v závislosti na ročním období dvě naprosto odlišné podoby. Nejvyšším vrcholem je malebná hora Argentera (3297m) n.m.), jejíž vrchol je již na italském území. Díky velkým výškovým rozdílům (0 – 3297m n.m.) zde můžete najít velmi pestrou faunu a flóru. Na jaře rozkvetou v úzkých údolích ovocné stromy a voda z roztálého sněhu naplní řeky Vésubie, Tinée a Roya, přičemž se stává, že některé z vesnic jsou zaplaveny – v horších případech mohou být strženy celé ulice. V létě a na počátku podzimu na cestě z údolí k sněhem pokrytým vrcholkům hor procházíte kaštanovými a olivovými lesíky, které ve vyšších polohách střídají borovice, mezi kterými rostou maliny a borůvky. Ještě o něco výše přijdou na řadu vřesoviště a travnaté plochy plné rozkvetlých alpských květů. Žulové horské štíty a četná jezírka v údolích tvoří nezapomenutelné scenérie Přímořských Alp.
Na území Francie leží malá část Ligurských Alp, pohoří je spíše zaoblené a travnaté. Nejvyšším vrcholem je vápencová hora Cima Marguareis (2651m n.m.), již na území Itálie. Ligurské Alpy tvoří přechod mezi Alpami a Apeninami.
Za všech oblastí francouzských Alp jsou Provensálské Alpy rozhodně nejrozmanitější. Táhnou se od zasněžených horských štítů na severovýchodě přes největší evropský kaňon Gorges du Verdon až k mírně zvlněným kopcům v okolí města Avignon. Území hlídají opevněná města a vrcholky kopců jsou posety vesnicemi, které své polohy využívaly k ochraně před nepřátelskými útoky. Nejsilněji jsou Provensálské Alpy v myslích Francouzů spojeny s příjemným klimatem, dobrým jídlem a vínem. Vnitrozemí Provensálských Alp si přes množství návštěvníků ze zahraničí a především z jiných částí Francie dokázalo zachovat svůj nenapodobitelný charakter. Dodnes zde najdete řadu památek připomínajících nejstarší obyvatele, Řeky, Římany, ale také nájezdné Saracény. Východní část Provensálských Alp tvoří oblast, kde najdete jen málo větších měst, ale zato neobyčejně nádhernou krajinu. Mírně zvlněné kopce a půvabné vesnice je možné procestovat jak automobilem, tak na kole. Relativně nenáročné terény končí v předhůří Alp, kde se kopce začínají postupně zvedat a mění se v hory dosahující výšek kolem 3000 metrů nad mořem. V létě tu najdete množství méně i více zdatných pěších turistů, milovníků ptáků, botaniků a horolezců.
Rozsáhlé Kottické Alpy leží na území Francie a Itálie, přičemž italská část zabírá téměř dvě třetiny celkové rozlohy pohoří. Největší hora Monviso (Monte Viso) je dominantou Kottických Alp a se svými 3841 m ční jako strážce nad ostatními štíty. Vrchol hory Monteviso se tyčí nedaleko hranic s Francií. Ve francouzské části Kottických Alp byl zřízen Parc regional de Queyras, jenž má ochraňovat vzácné druhy horské fauny a flóry a také původní lidovou architekturu. Výchozími body pro návštěvu parku jsou města Briançon a Guillestre.
Významná alpská skupina Grajských Alp zasahuje na území Francie jen nepatrnou rozlohou, neboť téměř celé leží v Itálii. Národní park Vanoise tvoří spolu s italských národním parkem Gran Paradiso rozsáhlé chráněné území. Od Masivu Vanoise jsou Grajské Alpy odděleny toky řek Arc a Isere.
Dauphinéské Alpy mají bohatou minulost, svůj název převzaly po historickém území Dauphiné, které bylo v roce 1349 připojeno k Francii. Dauphinéské Alpy jsou zajímavé nejen svým kulturním bohatstvím, ale především překrásnou zachovalou přírodou. Malebné scenérie najdete v Národním parku Ecrins a v Oblastním parku Vercors. Nejvyšším vrcholem je Barre des Ecrins (4103 m n.m.), je to také nejjižnější čtyřtisícovka v celých Alpách. V Dauphinéských Alpách najdeme celou řadu známých turistických středisek.
Savojské Alpy patří mezi nejznámější část Alp. Většina tohoto celku se nachází na území Francie, jen malá část na území Itálie. Turisty lákají do této oblasti mohutné skalní štíty i hřebeny, široká ledovcová údolí, úzké a strmé soutěsky, ledovce, vysoko položené horské průsmyky, průzračná jezera, stejně jako alpská příroda.
Státní svátky ve Francii
V těchto dnech slaví obyvatelé Francie v roce 2007 státní svátky. Úřady, banky a jiné instituce a hlavně obchody jsou uzavřené. Současně lze očekávat, že státní svátky budou spojeny se zajímavým programem. Například muzea, památky a restaurace bývají obvykle otevřené.
1. 1. - Nový rok
9. 4. - Velikonoční pondělí
1. 5. - Svátek práce
17. 5. - Nanebevzetí Páně
8. 5. – Den vítězství – konec 2. světové války v Evropě
14. 7. - Národní den
15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
1. 11. - Svátek všech svatých
11.11. - Den armádních vysloužilců, Den příměří
25.12. - Štědrý den
Hraniční přechody Česko – Německo
Pavlův Studenec – Bärnau (osobní automobily: regionální doprava prováděná motorovými vozidly do 3,5 t)
Rozvadov – Waidhaus
Železná – Eslarn (osobní automobily: regionální doprava prováděná motorovými vozidly do 3,5 t)
Lísková – Waldmünchen/Mnichov nad Lesy
Folmava – Furth im Wald / Brod nad Lesy – Schafberg
Všeruby – Eschlkam
Hraniční přechody Česko – Rakousko
Důležité adresy a telefony pro francouzské Alpy
Mezinárodní telefonní předvolba Francie: 0033
Velvyslanectví České republiky v Paříži, konzulární oddělení, 15, Avenue Charles Floquer, Paris 7, Francie
Tel.:0033-1-406 513 00
první pomoc 15 • policie 17 • hasiči 18